Ikebana.

Ikebana to sztuka układania kwiatów i jedna z najstarszych sztuk Dalekiego Wschodu. Istnieje wiele szkół układania Ikebany, często nauczających kompozycji według skomplikowanych reguł. Na szczęście 🙂 istnieje także tak zwany styl wolny, freestyle, dzięki któremu możemy cieszyć się układaniem własnych kompozycji  w sposób dla nas łatwiejszy i mimo tego, że upraszczamy sobie tworzenie kompozycji, to i tak pozostajemy w zgodzie ze sztuką. Układanie Ikebany jest uznawane za jedną z dróg prowadzących do równowagi duchowej. Całość można porównać do medytacji w ruchu; zaczyna się w momencie wybierania roślin, przygotowania naczynia, a potem nadchodzi czas największego skupienia, gdy układamy kompozycję. To proces, który nie musi być długi, ale na pewno przebiega w dużym kontakcie ze sobą, z tym co aktualnie czujemy. Poddając się temu układamy kwiaty intuicyjnie i możemy wyrazić nasze uczucia. Oczywiście znajomość bardzo podstawowych reguł oraz symbolicznego znaczenia różnych roślin ( na przykład bambus symbolizuje przyjaźń, sosna – trwałość itp ) będzie pomocna, ale niekonieczna.

Chodzi o to, żeby poddać się naszemu nastrojowi, oddać procesowi twórczemu i dostrzegać piękno. Ja, podczas zajęć z układania Ikebany, usłyszałam od japońskiego profesora, który prowadził kurs, że podoba mu się „rozchwiana równowaga” w mojej kompozycji. 🙂

W ikebanie świetne jest to,że czarującą kompozycję możemy ułożyć przy użyciu naprawdę niewielu roślin. Czasem wystarczy jeden kwiat i parę gałęzi, więc w ekonomiczny sposób możemy ozdobić nasz dom lub miejsce pracy. Potrzebne jest także odpowiednie naczynie i kenzan: ciężka płytka z kolcami, która umożliwi nam umieszczenie roślin w stabilny sposób w różnych kierunkach i nachyleniu. To samo naczynie i kenzan może być używane do przeróżnych kompozycji.

Kwiaty, kwiatowe kompozycje kojarzą się nam z kobiecością, ale Ikebanę stworzyli mężczyźni i to oni w dalej w dużej mierze zajmują się Ikebaną i to nie tylko w Japonii. Panowie, zapraszam Was! To może być dla Was magiczne doświadczenie 🙂

W sklepie Bablok.pl już niedługo dostępne będą zestawy do układania Ikebany: ręcznie wykonane naczynia i kenzan prosto z Japonii 🙂 Zapraszam serdecznie!